tavus kuşu özellikleri tavus kuşu

Tavus Kuşu Hakkında Bilgiler

Tavus Kuşu Hakkında Bilgiler

Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu parlak yeşil boyunlu, gövdesi ise kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

Mavi tavuskuşu Hindistan\\\’ın alt kesimlerinde yaşar. Tavuskuşu Hindistan\\\’ın ulusal kuşu olarak gösterilir.

\\\"\\\"
Tavus Kuşu
Tavus Kuşu Türleri

Yeşil tavuskuşu Myanmar\\\’ın doğusundan Cava\\\’ya kadar olan bölgede yaşar. Yeşil tavuskuşu Dünya Korunma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır. Bunun nedeni avlanma ve yaşadıkları coğrafyanın bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Üç tavus türü bilinmektedir Hindistan\\\’da yaşayan mavi tavus (Pavo cristatus), Hindistan yakınındaki adalarda rastlanan Cava tavusu (Afropavo congensis). Mavi tavus yüzyıllardan beri evcilleştirilmiştir ve erkeğin m\\\’ye varan kuyruğu, çok uzamış sırt teleklerinden oluşur. 1936\\\’da bulunan Kongo tavuskuşu tropikal ormanların içinde yaşar. Hepsi yerde beslenir ve geceleyin ağaca tüner. Hepçil beslenir, fırsat bulursa yılanlara saldırır ya da kelebeklerin ardında koşar. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar; ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Tavus daha çok tüylerinden dolayı aranır; ama eti de beğenilir imparatorluk zamanında tavus eti; Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

\\\"\\\"
Tavus Kuşu

Kültür

Tavuskuşu, Antik Yunanistan\\\’da tanrıça Hera\\\’nın simgesidir. Tanrıçaya hizmet Camelot çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça devin gözlerini tavuskuşunun kuyruğuna serper.
Ezidilik inancında Tanrı Azda tarafından yaratılan, kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilen Melek-Tanrının simgesidir.
İslam inancında bolluk, mutluluk, refah gibi iyi kavramlarla özdeşleşmiştir.

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com İş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart