tavuk malzemeleri

Tavuk Malzemeleri Kümes Malzemeleri

\\\"\\\"

Tavuk Malzemeleri

Kanatlı Hayvan Malzemeleri Tavuk Malzemeleri, Kümes Hayvanları Malzemeleri ve Kümes Hayvanları Ekipmanları.

Başarılı kümes hayvanları yetiştiriciliği için gerekli birçok tür kümes hayvanı malzemesi ekipmanı mevcuttur. Farklı ülkedeki insanlar, büyük bir kazanç yolu olduğu için her gün kümes hayvanı yetiştiriciliğinden ilham alıyorlar.

Yüksek Nüfus artışı sebebi ile hayvansal protein talebi artıyor ve kümes hayvanları yetiştiriciliği bunun için harika bir çözüm. Hal böyle olunca kümes hayvanları ürünleri de artıyor. Kümes hayvanlarının başarılı bir şekilde üretilmesi için uygun yönetim, bakım ve yeterli ekipman şarttır. Bazı temel kümes hayvanları ürünleri / ekipmanları aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Konut – Kümes

Kümes hayvanları için kafes yapmanın yada bir ev yapmanın bir çok yolu vardır. Ev ne olursa olsun, somut veya basit, kanatlı hayvanlarımız için gerekli faydalara sahip olmalıdır. Kafesimiz yada kümesimiz iyi havalandırma ve iyi gün ışığı almalıdır. Bunun için bazı temel bilgiler.

\\\"\\\"
  1. Ev her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır.
  2. Evi açık havada temiz ve ışık alan bir alana inşa et.
  3. Evin yerden yüksekliği en az 30 cm olmalıdır.
  4. Kümes tabanına en az 3 cm odun tozu, talaş veya kum kullanılır.
  5. Kümes tabanına birde kireç karıştırın.
  6. Her hafta kümes altlığını temizleyin.
  7. Asla kümesin ıslanmasına izin vermeyin.

Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi, tavuk yumurtalarımızı doğal olmayan bir yolla yani yapay bir yolla civciv çıkarmaya yardımcı olan bir ekipmandır. Genelde doğal yollarla gurk düşen tavuklarımıza sınırlı sayıda yumurta koyabildiğimiz için gerektiğinde bir makineye ihtiyaç duyabiliriz.

\\\"\\\"

Çok fazla kuluçka makinesi çeşidi vardır bunun için kısa bir araştırma yapabilirsiniz. En popüler olan makineler ful otomatik makinelerdir. Hangi kuluçka makinesini almalıyım diye soruyor iseniz aşağı yorum atarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Yemlikler

Kanatlı hayvanlarımızın beslenmelerinde büyük rol oynamaktadır. Plastik veya metal yemlikler tavuklarımızın beslenmesinde yer alırlar. Tavuklarımızı sağlıklı tutmak için her zaman yemlikler temizlenmelidir. Tavuk sayısına göre kümesinizde yeterli yemlik bulundurduğunuzdan emin olun.

Eyer yemlikler sayıya göre az ise yeterince beslenemeyen tavuklarımız hasta olacaktır. Yemlikleri tavuk sayısına göre ayarlarsanız hayvanlarınızın sağlığı ve üretimi açasından iyi olur. Her 3, 4 Tavuk için 1 Yemlik idealdir.

Suluklar

Temiz ve tatlı suyun tavuk sağlığı için çok gerekli ve yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Su kaplarını düzenli olarak temizleyin. Su kapları çeşitli tiplerdedir. İster nipel sistemler ister manuel su sistemleri fark etmeksizin değerlendirebilirsiniz. Bunu içinde birçok web sitesinden bu ürünleri sağlayabilirsiniz. Suluk ve Yemlikler içinde aşağı yorum düşerseniz yardımcı oluruz.

Isıtıcı

Kanatlı hayvanlarımız için ısıtıcılarda önemli faktörlerdir. Bu ekipmanlar yumurta üretimini artırır ve üreticilerin yuvadan yumurta toplamalarına yardımcı olur.

\\\"\\\"

Yumurta Follukları

Folluklar tavuklarınızın yumurta bırakmalarına yardımcı olur. Bu ekipmanlar yumurta üretimini artırırlar. Ayrıca yumurtaların zarar görmesini de engellerler.

Yumurtalıklar

Kümesinizden yumurta topladıktan sonra bir yerden bir yere taşımanıza yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünlerle yumurtalarınızı kırılmadan ve hasar almadan taşıyabilirsiniz.

Elektrikli Tel

Serbest menzil kümes hayvanları yetiştiriciliğinde elektrikli tel mecburi olabiliyor. Eyer çok fazla yırtıcı kuş ve çakallar varsa kümes üzerine ve etrafına bu tellerden çevirebilirsiniz. Hafif elektrik çarpması sonucu yırtıcıları kaçıracaktır.

Kümes Zemini

Düzgün, temiz ve kuru zemin tavuklarınızı sağlıklı tutar. Bu nedenle, her zaman uygun zemini kullanmaya çalışın. İç mekân olarak zemin için tel ağ kullanımı çok yaygındır. Kümesinizin altına ızgara yaptırabilirsiniz ya da alabilirsiniz.

Tavuk Kafesleri

Kanatlılar için hazır kümesler veya kafesler üreten birçok şirket bulunmaktadır. Bu kümesler ve kafesler, küçük ölçekli kümes hayvanlarının yetiştirilmesi için çok uygundur.

Diğerleri

Daha bir çok ekipman bulunmaktadır. Başarılı kümes hayvanı üretimi için yapmanız gereken sağlam ve iyi kümes ekipmanları edinmektir.

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart